Aktualności Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego

„Aktywnym Seniorem być” - zapobieganie wykluczeniu społecznemu...

Caritas Diecezji Siedleckiej w okresie od 01.08.2012r. do 31.12.2012r. realizowała zadanie publiczne pod nazwą: „Aktywnym Seniorem być” – zapobieganie wykluczeniu społecznemu poprzez aktywizację i integrację społeczną osób w podeszłym wieku powiatu parczewskiego. Program „Aktywnym Seniorem Być” został stworzony do potrzeb realizacji zadań w obszarze wskazanym przez Wojewodę Lubelskiego a mianowicie wspieranie programów w sferze zapobiegania wykluczeniu społecznemu: osób w podeszłym wieku.

Caritas Diecezji Siedleckiej realizując swoją misję wychodzi naprzeciw potrzebom grupy docelowej jaką są seniorzy. Opierając swoje działania w zakresie promocji inicjatyw służących aktywizacji i integracji społecznej na rzecz osób starych zaoferowano jak najszerszej grupie seniorów naszego powiatu różnego rodzaju interesujące zajęcia. Zajęcia te służą aktywizacji, edukacji, rekreacji i rehabilitacji ruchowej, kreowaniu i podtrzymywaniu więzi towarzyskich, rozwojowi pasji i zainteresowań..

Beneficjentami bezpośrednimi jest grupa 20 osób które biorą udział w realizacji zadania, oraz beneficjenci pośredni którymi są rodziny seniorów oraz osoby starsze korzystające z specjalistycznych porad lekarzy prowadzący prelekcję dotyczącą różnego rodzaju problemów zdrowotnych dotykających osób starszych. Nasi seniorzy to osoby nie znoszące nudy i są one chętne do podejmowania różnego rodzaju aktywności czy to fizycznej czy psychicznej. Siedzenie na ławkach i spacery po naszym mieście nie wystarczają im chcą być aktywnymi członkami społeczeństwa. Seniorzy wyrażają niechęć siedzenia w domach bawiąc jedynie swoje wnuki i ukrywając swój wiek przed światem to już przeszłość, chcą być aktywni i dla takich beneficjentów zostało skierowane zadnie.

Przy pomocy realizacji tegoż zadania utworzono w Caritas Diecezji Siedleckiej Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego w Parczewie grupa wsparcia „Aktywnym Seniorem być”, przy którym funkcjonuje specjalistyczny punkt konsultacyjny, gdzie prowadzone jest wsparcie psychologiczne, oraz prowadzone są różnego rodzaju spotkania ze specjalistami, zajęcia fitness, nordic wolking mające na celu podtrzymanie sprawności fizycznej oraz zajęcia terapeutyczne wykorzystujące warsztaty teatralne i elementy muzykoterapii. W ramach grupy wsparcia chcemy dać możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami możliwością poradzenia sobie z różnego rodzaju ograniczeniami psychicznymi i fizycznymi.

Grupa którą utworzyliśmy realizując zadanie przygotowała spotkanie podsumowujące realizacje projektu w formie biesiady, które odbyło się 29.11.2012r. W spotkaniu wzięli udział Ksiądz Prałat Tadeusz Lewczuk, Ks. Marek Bieńkowski Dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej, Waldemar Wezgraj Starosta Powiatu Parczewskiego, Paweł Kędracki Burmistrz Miasta Parczewa, przedstawiciele rady powiatu i rady miasta oraz przedstawicie organizacji działających na terenie naszego powiatu i miasta. Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem przybyłych gości. Następnie Koordynator zadania Anna Walczyna zaprezentowała pokaz mający na celu przedstawienie celów realizowanych przez grupę wsparcia „Aktywnym seniorem być”. Po takim wstępnie zaproszono wszystkich gości do wysłuchania i wzięcia czynnego udział we wspólnym biesiadowaniu przy słowach znanych przyśpiewek biesiadnych. Spotkanie upłynęło bardzo miło można rzec śpiewająco po występie uczestników zaproszono gości do konsumowania przepysznych wiejskich smakołyków.

Realizacja projektu była formą innowacyjną, ponieważ do tej pory na terenie Parczewa i powiatu parczewskiego nie podejmowano takiego rodzaju formy wsparcia dla osób w wieku 55 +.

Pragniemy serdecznie podziękować księdzu Prałatowi Tadeuszowi Lewczukowi za opiekę duchową oraz pomoc w udostępnieniu nam pomieszczeń w których mogliśmy realizować zadanie. Wielkie podziękowania należą się również wszystkim tym którzy, przyczynili się do przygotowań pysznych potraw, i ciast na biesiadę oraz wolontariuszkom Koła Caritas przy Liceum Ogólnokształcącym w Parczewie, które przez cały okres realizacji zadania pomagały w organizacji zamierzonych działań.

Miejmy nadzieję iż nie jest to finał takich działań na terenie naszego miasta i powiatu i że będziemy mogli realizować takie zamierzenia dotyczące seniorów, ponieważ ta grupa ludzi zasługuje na wsparcie są to osoby aktywne i wartościowe.

Zadanie realizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej zostało dofinansowane przez Wojewodę Lubelskiego

* * *

„Aktywnym Seniorem być” - zapobieganie wykluczeniu społecznemu poprzez aktywizację i integrację społeczną osób w podeszłym wieku powiatu parczewskiego.

2013-01-05

Zdjęcia: Marian J.