„Barwy Broku w oczach dziecka” w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas 2012r

W okresie od 09 do 18 lipca 2012r. Caritas Diecezji Siedleckiej realizowała projekt, polegający na organizacji wypoczynku letniego w Ośrodku Kolonijno-Wypoczynkowym „Dawid” w Broku. Projekt skierowano do 135 dzieci z terenu województwa lubelskiego. Współfinansowany był ze środków uzyskanych w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Celem projektu było zapobieganie wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży oraz osób starszych poprzez uprawianie aktywnej turystyki i promocji krajoznawstwa. Do jego zadań należało także promowanie atrakcyjności turystycznej i kulturowej Broku, co wiązało się z zaprojektowaniem ulotki i filmu ukazującego tą miejscowości oraz jej najbliższe okolice.

W trakcie wypoczynku dzieci brały udział w warsztatach filmowych i edukacyjno-kulturalnych. Podczas wycieczki do Sadownego zwiedziły Muzeum Wsi Sadowieńskiej oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. W ramach zajęć rekreacyjnych kąpały się w basenie w Ostrowi Mazowieckiej. Brały także udział w spotkaniach z mieszkańcami Broku oraz w wielu wycieczkach krajoznawczych, szlakami Puszczy Białej.

Projekt realizowany był w partnerstwie z Gminą Brok. Pracownicy Urzędu Gminy prowadzili zajęcia z dziećmi, przygotowywali od strony merytorycznej wycieczki piesze i autokarowe, pomagali w organizacji spotkań z mieszkańcami Broku.

Poprzez realizację projektu udało się zaktywizować młodych ludzi i wpłynąć na wzrost w ich świadomości znaczenia bogactwa historii, kultury, przyrody i ekologii. Zachęcano dzieci do aktywności społecznej a także obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie i krajobrazie. Podczas wypoczynku nie zabrakło różnorodnych zabaw integracyjnych i dyskotek. Były wyjścia na spotkanie ze strażakami w budynku Straży Pożarnej w Broku. Uczestnicy kolonii spotkali się także z pracownikami Miejskiej Komendy Policji w Siedlcach oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z Siedlec. Na zakończenie wypoczynku każde dziecko otrzymało pamiątkę w postaci dyplomu a także nagrody.

W ramach projektu powstanie ulotka oraz film promujący Brok i okolice, który zostanie opublikowany w sierpniu na stronach internetowych Caritas Diecezji Siedleckiej i Urzędu Gminy w Broku.

(MK)