Wspieraj Caritas

Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Caritas: Niepełnosprawni posprzątali lasy

2018-10-09 14:35

- W naszych lasach możemy znaleźć cały przekrój różnych śmieci – mówi Stanisław Kawa, leśniczy Leśnictwa Suchożebry, który towarzyszył osobom niepełnosprawnym z placówek Caritas Diecezji Siedleckiej w akcji sprzątania lasu na terenie Gminy Mokobody. Podobna akcja odbyła się w Parczewie. Jak się okazuje, jest też szeroki przekrój ludzi – jedni beztrosko wyrzucają śmieci, a inni prezentują postawę odpowiedzialności i troszczą się o środowisko.

 

Sprzątanie lasu odbyło się w dwóch miejscach - zlokalizowanych w woj. mazowieckim i lubelskim. Organizatorem pierwszego sprzątania lasu był Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w  Kisielanach, a drugiego – Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Parczewie. Patronem akcji był św. Franciszek z Asyżu, patron ekologii.

 

Sprzątali lasy w Gminie Mokobody

 

W środę 3 października 2018r. trzy Warsztaty Terapii Zajęciowej (z Kisielan, Siedlec i Skórca), prowadzone przez Caritas Diecezji Siedleckiej sprzątały śmieci na terenie Powiatu Siedleckiego – Gminy Mokobody, nieopodal miejscowości Bale. Akcja rozpoczęła się o godz. 11:00 na terenie wokół domku myśliwskiego Koła Łowieckiego w Balach. Na początku Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Węgrowie przeprowadziło szkolenie z zasad segregacji odpadów. Następnie grupa osób niepełnosprawnych – uczestników warsztatów wraz z opiekunami udała się do lasu na sprzątanie, które potrwało ok. 2 godz. Po jego zakończeniu, wszyscy skierowali się do strzelnicy w Balach (przy drodze nr 696), która została udostępniona przez Koło Łowieckie „Podlasie”. Tam na wszystkich czekało ognisko z kiełbaskami, przygotowane wspólnie z Panem Leśniczym Stanisławem Kawą z okręgu Leśnictwa Suchożebry. Efekt: zebrano ponad 50 worków śmieci. Najczęściej zbierano plastiki, szkło, butelki, ale zdarzały się też części samochodów, telewizorów. Odpadki zostały posegregowane i pojechały do zakładu utylizacji.

 

- Dzisiejsza akcja wniosła bardzo dużo dobrego. Poradziliśmy sobie z dwoma sporymi wysypiskami śmieci, plus mnóstwo śmieci, które znajduje się przy szosie, co świadczy o niskiej kulturze osób, które podróżują samochodami i te śmieci tam pozostawiają – mówi S. Kawa.

 

Doskonała organizacja akcji to zasługa ludzi i instytucji, dla których czystość środowiska jest priorytetem. - Chciałabym podziękować za współpracę Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Węgrowie, Nadleśnictwu w Siedlcach, Leśnictwu Suchożebry i Panu Leśniczemu za pomoc i współorganizację tego wydarzenia oraz gospodarzom tego miejsca, gdzie zebraliśmy się na wspólnym ognisku, które wieńczyło sprzątanie lasu  - Kołu Łowieckiemu "Podlasie" – mówi Urszula Pietrasik, kierownik CDS WTZ w Kisielanach.

 

…i w okolicach Parczewa

 

Teren ścieżki edukacyjnej Bobrówka, która znajduje się w Leśnictwie Jedlanka na terenie Nadleśnictwa Parczew, sprzątałow czwartek 4 października 2018r. 6 osób niepełnosprawnych z 3 opiekunami z Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztatu Terapii Zajęciowej w Parczewie. Efekt: 4 worki śmieci.

 

- Było i przyjemnie i pożytecznie. Oprócz tego, że posprzątaliśmy teren, to na koniec urządziliśmy sobie ognisko, bo po ciężkiej pracy każdemu należy się chwila przyjemności – podsumowuje Elżbieta Zielińska-Gomółka, kierownik CDS WTZ w Parczewie.

 

 

***

Sprzątanie lasu w Gminie Mokobody - 03 października 2018r.

2018-10-09

Sprzątanie lasu w Gminie Mokobody - 03 października 2018r.

Zdjęcia: Anna Nowińska (teren Gminy Mokobody)

017
018
019
020
021
022
023
024
025
026
027
028
029
030
031
032

 

 

 

***

Sprzątanie ścieżki edukacyjnej Bobrówka (teren Nadleśnictwa Parczew) - 04 października 2018r.

2018-10-09

Sprzątanie ścieżki edukacyjnej Bobrówka (teren Nadleśnictwa Parczew) - 04 października 2018r.

Zdjęcia: Agnieszka Koperczuk (ścieżka edukacyjna Bobrówka)

001
002
003
004
005
006
   

 

Wróć