Dyżur telefoniczny i pomoc dla seniorów - jak to wygląda?

Zainteresowanie pomocą wolontariuszy z Centrów Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej jest zazwyczaj duże, a podczas występowania zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2 staje się ogromne. W związku z taką możliwością udzielania wsparcia rodzą się pytania - jak przebiega taka pomoc? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Pomoc krok po kroku:

PIERWSZY KROK:

Senior bądź inna osoba chcąca jej pomóc dzwoni pod jeden z naszych numerów kontaktowych:

- tel. 504-429-423 - Żanetta Kowalczuk, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej,

- tel. 510-756-437 - Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej w Siedlcach,

- tel. 512-936-068 - Monika Rybaczewska, diecezjalny koordynator ds. wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej.

DRUGI KROK:

Danej osobie potrzebującej przydzielany jest wolontariusz. Dociera on w wyznaczone miejsce (pieszo, transportem miejskim lub innym, jeśli to możliwe).

TRZECI KROK:

Otrzymuje od tej osoby listę zakupów/receptę na lek/i oraz środki pieniężne na ich zakup. Następuje to z unikaniem kontaktu bezpośredniego i z zachowaniem szczególnej ostrożności.

CZWARTY KROK:

Wolontariusz zakupuje produkty z listy/wykupuje leki i dostarcza je potrzebującej osobie.

Pytania dotyczące akcji pomocy dla seniorów - odpowiada Monika Rybaczewska, diecezjalny koordynator ds. wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej

1) W jakich godzinach można dzwonić na dyżur telefoniczny?

- Od poniedziałku do piątku w godz.9:00-17:00.

2) W jakich godzinach wolontariusz pomaga osobie potrzebującej?

- Każdy wolontariusz ustala to indywidualnie z seniorem.

3) Ilu wolontariuszy włączyło się w tę szczególną akcję?

- Na ten moment w Białej Podlaskiej jest 63 czynnych wolontariuszy, w Siedlcach - kilku, w Żelechowie (wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas z księdzem) - 7 osób (stan na dzień 23.03.2020r.). Mają oni pod swoją opieką po kilku seniorów. Sytuacja jest dynamiczna - liczba wolontariuszy zmienia się z godziny na godzinę.

4) Co należy zrobić, aby pomagać w takiej akcji?

- Trzeba mieć podpisane porozumienie z Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej, podpisać specjalne oświadczenie dotyczące zdrowia oraz mieć minimum 18 lat.

• Kontakt do Centrum Wolontariatu w Siedlcach: tel.: 510-756-437,
  • Kontakt do Centrum Wolontariatu w Białej Podlaskiej: tel.: 504-429-423.

(AN,MR)