I Turnus Wakacyjnej Akcji Caritas za nami

Jak co roku, Caritas Diecezji Siedleckiej zorganizowała kolonie letnie dla dzieci z ubogich rodzin mieszkających w Siedlcach w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas 2016. I turnus odbył się w Jurgowie w dniach od 27 czerwca do 6 lipca br. Był to piękny czas aktywnego wypoczynku i oderwania od codziennych zajęć.

Z tej formy wypoczynku skorzystało 35 dzieci. Kierownikiem kolonii była Monika Pawlik. Dzieci zostały podzielone na trzy grupy w zależności od wieku. Pierwsza grupa przyjęła nazwę „Szczęśliwa 13”, a wychowawcą była tam Wiesława Czyrka. Druga grupa nazywała się „Makarony” i poprowadziła ją Agata Bułygin. Trzecią grupą, określoną jako „Niebieskie Berety”, opiekowała się Urszula Paczóska. O zdrowie dzieci dbała natomiast pielęgniarka Ewa; podczas turnusu wygłosiła prelekcje o higienie i zdrowym żywieniu.

Moc atrakcji i niesamowite wrażenia

27 czerwca grupa dzieci wyjechała z Siedlec o godzinie 6.00 spod kościoła parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Pierwszym miejscem, do którego się udała było Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Dzieci zobaczyły zamek w Niedzicy, zaporę wodną, przepłynęły się  statkiem „Harnaś” po jeziorze Czorsztyńskim. Spacerowały również po rezerwacie „Wąwóz Homole”, w którym można podziwiać Czajkową Skałą i Kamienne Księgi położone w Dubantowskiej Dolince. Następnie wszyscy udali się do kościoła pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim. W kościele tym, filmowy ślub brał Janosik z popularnego serialu. Koloniści wypoczywali również w aqua parku w Zakopanem. Jedną z atrakcji był teatr z Krakowa, który gościł w pensjonacie. Wystawił sztukę pt.: „Kopciuszek”, do której zaproszono nawet uczestników kolonii. A kiedy nadeszło Euro 2016 wszyscy kibicowali reprezentacji Polski w meczu z Portugalią. W kolejnych dniach odbyły się wycieczki: wyciągiem krzesełkowym na Gubałówkę oraz na Krupówki w Zakopanem. Kierownik kolonii zorganizowała edukacyjne spotkanie z policjantami, którzy opowiedzieli o zagrożeniach na drodze, na placach zabaw i jak się przed nimi zabezpieczyć. Grupa złożyła również wizytę strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jurgowie. Dzieci mogły zobaczyć samochody strażackie i przymierzyć mundury. Był czas przeznaczony również na atrakcje w Parku Rozrywki „Rabkoland”. W niedzielę wszyscy uczestniczyli we Mszy św. w języku słowackim w Jurgowie i zwiedzili muzeum „Zagrody Sołtysów” w Jurgowie. Tego dnia był wyjazd do Zakopanego i zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego TPN. Dzieci bawiły się w multimedialnej sali, oglądały filmy o zwierzętach i przyrodzie Tatr. Zobaczyły skocznię narciarską – Wielką Krokiew, a następnie udały się do Doliny Strążyskiej i nad Wodospad Siklawica. W drodze powrotnej odwiedziły kościół w Wadowicach, gdzie był ochrzczony i pełnił posługę ministrancką Karol Wojtyła. Po zwiedzaniu, w kawiarni, czekały na dzieci słynne papieskie kremówki.

Uważnym okiem wychowawcy

- Kiedy patrzyłam na dzieci, zauważyłam, że chętnie zawierały przyjaźnie. Współpracowały też ze sobą podczas zabaw i dbania o czystość w pokojach. Było też całkiem artystycznie – koloniści układali razem piosenki i brali udział w konkursach takich jak kolonijna wersja „Mam Talent” – mówi Wiesława Czyrka.

-----------

Turnus ten rozpoczął całą Wakacyjną Akcję Caritas 2016 w diecezji siedleckiej. Kolonie w tym przypadku dofinansowane zostały przez Urząd Miasta Siedlce w ramach projektu „Na wakacje po zdrowie i uśmiech”. Przy organizacji turnusu czynnie pomagał Parafialny Zespół Caritas działający przy parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach.

I Turnus Wakacyjnej Akcji Caritas 2016 w Jurgowie

2016-07-12