Caritas znaczy miłosierdzie

Wydawanie posiłków ubogim, prowadzenie zajęć dla osób niepełnosprawnych, organizowanie i wydawanie paczek żywnościowych, czy pomoc w zdobyciu sprzętu rehabilitacyjnego oraz zakupie leków – to tylko cząstka działań prowadzonych przez siedlecką Caritas. Zakończony właśnie Tydzień Miłosierdzia był okazją do zaprezentowania działań Caritas Diecezji Siedleckiej tym, którzy na co dzień mają niewielką styczność z organizacją.

- Ideą Tygodnia Miłosierdzia jest pokazanie, co robi Caritas oraz przede wszystkim uwrażliwienie ludzi na miłosierdzie – mówi dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej ks. Marek Bieńkowski. - 71. Tydzień Miłosierdzia zorganizowano pod hasłem "Caritas dla Rodziny". Warto przy tej okazji zaznaczyć, że Caritas w bardzo dużym zakresie działa na rzecz rodzin, ale to hasło należy rozumieć również w innym kontekście. My również jesteśmy dużą rodziną Caritas. My przypominamy, że miłość jest wpisana w człowieka – dodaje dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

Tydzień Miłosierdzia przez cały rok

Tydzień Miłosierdzia dla pracowników Caritas jest niczym niewyróżniającym się tygodniem. - Nie organizujemy dodatkowych akcji, ponieważ my pracujemy cały rok, a więc nasze dzieła trwają non stop, ale w Tygodniu Miłosierdzia pokazujemy innym, co robimy na co dzień – podkreśla ks. Marek Bieńkowski. Z okazji wydarzenia odbyła się akcja „Otwarte Drzwi”, w ramach której  Szkolne Koła Caritas, czy Zespoły Parafialne mogły przyjść i zobaczyć, jak Caritas wspiera potrzebujących. W ramach tego działania członkowie Szkolnych Kół Caritas zobaczyli m.in. jak funkcjonują świetlice socjoterapeutyczne, dowiedzieli się, ile osób korzysta z jadłodajni dla ubogich, czy jakie zajęcia odbywają się w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Podziękowania dla współtworzących dzieło miłosierdzia

W siedleckiej Caritas Tydzień Miłosierdzia rozpoczął się spotkaniem Parafialnych Zespołów Caritas, którzy aktywnie włączają się w pomoc ubogim. - Jest nam potrzebna wymiana doświadczeń. To wolontariusze pomagają prowadzić nasze najważniejsze dzieła. Kiedy mówimy o Caritas, to mówimy o ludziach. Caritas nie jest instytucją, mimo, że jest wpisana w ramy instytucji. To ludzie mają działać charytatywnie, pomagać drugiemu człowiekowi. Bez Parafialnych Zespołów Caritas wiele dzieł nie udałoby się zrobić – powiedział ks. Marek Bieńkowski. - Angażowanie się w pomoc za pośrednictwem Parafialnych Zespołów Caritas to ogromnie ważne działanie, ponieważ wiem, że moje włączenie się w pracę na rzecz ubogich to realna pomoc potrzebującym, a dodatkowo ogromna, wewnętrzna satysfakcja. Myślę, że każdy, kto ma choć odrobinę czasu wolnego, może włączać się np. w organizowanie paczek świątecznych, zbiórki pieniędzy, czy inne akcje organizowane za pośrednictwem PZC – wyjaśnia pani Marianna, członek jednego z Parafialnych Zespołów Caritas.

W czasie spotkania podsumowano dotychczasowe działania wolontariuszy i zachęcono ich do dalszego angażowania się na rzecz ubogich, by budować wspólne dzieło miłosierdzia.

By pokazać działania

- To było bardzo ciekawe doświadczenie dla moich wolontariuszy. Zawsze na spotkaniach Szkolnych Kół Caritas opowiadam im o działalności organizacji, o tym, jakie dzieła prowadzi Caritas. Chciałam im pokazać, jak pracuje Caritas, aby zobaczyli, że to się naprawdę dzieje i że moje słowa nie są puste. - mówi Marzena Kurek, opiekun SKC z Zespołu Oświatowego w Wiśniewie, która wspólnie z wolontariuszami skorzystała z „Drzwi Otwartych”. - O tym, że Caritas pomaga, słyszał chyba każdy. Ale nie każdy wie, jak ta pomoc wygląda i ile osób z niej korzysta. Ja już teraz wiem i mam nadzieję, że inni się również dowiedzą – dodaje Damian, który w ramach „Drzwi Otwartych” poznał działalność jadłodajni działającej w Siedlcach przy ul. Świrskiego 57.

O Tygodniu Miłosierdzia

Idea Tygodnia Miłosierdzia narodziła się w 1937 roku. Organizację Tygodnia przerwała II wojna światowa, ale od roku 1945 jest on obchodzony rokrocznie. Od 2013 roku Tydzień Miłosierdzia rozpoczyna się Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Celem Tygodnia Miłosierdzia jest przede wszystkim budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, bezdomnych, prześladowanych, samotnych, czy bezrobotnych, Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień. W bieżącym roku Tydzień Miłosierdzia odbył się po raz siedemdziesiąty pierwszy.

2015-04-22

Zdięcia: Anna Nowińska