Zakończył się II turnus „Wakacji z apostołami”, zorganizowanych przez Caritas Diecezji Siedleckiej w Broku nad Bugiem

- Zapamiętam radość dzieciaków a także chęć bycia razem i tworzenia wspólnoty, która z każdym dniem coraz bardziej się zawiązywała. Działo o się to nie tylko poprzez zawiązywane przyjaźnie ale też budowanie jedności na co dzień – mówi ks. Jacek Guz, opiekun duchowy II turnusu kolonii siedleckiej Caritas. – Obrazem wielkiego dobrodziejstwa, które dokonało się w sercach dzieci, była Eucharystia kończąca turnus, będąca dziękczynieniem Panu Bogu za przeżyty czas, światło i ludzi, których nam dał; Eucharystia przeżywana przez uczestników bardzo żywo i aktywnie – dodaje.

Kolejna grupa dzieci i młodzieży z dekanatów: grębkowskiego, łosickiego, adamowskiego, parczewskiego i hańskiego zakończyła 18 lipca turnus kolonijny w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas. Był to już drugi dziesięciodniowy turnus, zorganizowany przez siedlecką Caritas w Ośrodku Kolonijno – Wypoczynkowym „Dawid” w Broku nad Bugiem. Wypoczywało tam 225. dzieci z rodzin wielodzietnych, ubogich a także dysfunkcyjnych, których rodziców nie stać na sfinansowanie wakacyjnego odpoczynku.

Kierownikami turnusu byli: siostra Agnieszka Sulej, albertynka kierująca Ośrodkiem Brok I z 90.ciorgiem dzieci i młodzieży oraz Ewa Gałach, która miała pod opieką wychowawców – wolontariuszy i 135 osobową grupę kolonistów w Ośrodku Brok II. Opiekę duchową sprawował ks. Jacek Guz, na co dzień dyrektor Ośrodka „Misericordia” Caritas w Białej Podlaskiej.

Ks. Jacek podkreśla, że tegoroczny program religijny „Przyjaciele Jezusa. Wakacje z apostołami” realizowany jest w obrębie każdego turnusu. – Każdego poranka poznawaliśmy postać apostoła, który wyznaczał nam „drogę” na cały dzień. Próbowaliśmy naśladować go w trakcie wyznaczonych zadań, zabaw a także we wspólnej modlitwie porannej i wieczornej oraz przygotowywanej Eucharystii. Wieczorem zaś – w kontekście sylwetki i cech charakterystycznych konkretnego apostoła - podsumowywaliśmy wyznaczone zadania, z jednoczesnym podkreśleniem spraw, które się udały i tych, których zrealizować się nie udało – przypomina.

W trakcie kolonii grupa dzieci i młodzieży z województwa lubelskiego realizowała projekt „Barwy Broku w oczach dziecka”, współfinansowany ze środków uzyskanych w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Celem projektu, nastawionego na aktywną turystykę i promocję krajoznawstwa, było ukazanie atrakcyjności turystycznej i kulturowej Broku. Wiązało się to m.in. z zaprojektowaniem ulotki i realizacją krótkiego filmu, prezentującego walory przyrodniczo- kulturowe miejscowości oraz jej najbliższej okolicy.

W wypoczynek dzieci wpisane zostały warsztaty filmowe i edukacyjno – kulturowe. Podczas wycieczki do Sadownego zwiedziły one Muzeum Wsi Sadowieńskiej oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. W ramach zajęć rekreacyjnych kąpały się w basenie w Ostrowi Mazowieckiej. Brały także udział w spotkaniach z mieszkańcami Broku oraz w wielu wycieczkach krajoznawczych, organizowanych szlakami Puszczy Białej.

Projekt zrealizowano w partnerstwie z Gminą Brok. Pracownicy Urzędu Gminy m.in. prowadzili zajęcia z dziećmi, przygotowywali od strony merytorycznej wycieczki piesze i autokarowe, pomagali w organizacji spotkań z mieszkańcami. - „Poprzez realizację projektu udało się nie tylko zaktywizować młodych ludzi ale też spowodować u nich wzrost świadomości historyczno – kulturowej. Prowadzący zajęcia, w różnych formach, zachęcali dzieci do aktywności społecznej jak też obserwacji zmian, zachodzących w przyrodzie i krajobrazie” – podkreśla Jolanta Antoniuk z siedleckiej Caritas.

Brok to malownicza, niespełna dwutysięczna miejscowość położona nad Bugiem, na terenie Puszczy Białej, w kompleksie leśnym ciągnącym się od Pułtuska po Ostrów Mazowiecką. Zdominowany przez urokliwy drzewostan sosnowy, swoją nazwę zawdzięcza m.in. występującej na tym obszarze bieli lotnych piasków. O wyjątkowych walorach przyrodniczych tego miejsca świadczy obecność wielu cennych gatunków roślin i zwierząt oraz wpisanie obszaru do Europejskiej Sieci Ekologicznej „Natura 2000”.

W trakcie wypoczynku uczestnikom kolonii nie zabrakło różnorodnych zabaw integracyjnych i dyskotek. Były wyjścia na spotkanie ze strażakami w budynku Straży Pożarnej w Broku. Dzieci spotkały się także z pracownikami Miejskiej Komendy Policji w Siedlcach oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z Siedlec. Odwiedziły również Warszawę, gdzie z zainteresowaniem odkrywały tajemnice Centrum Nauki Kopernik oraz uroki warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.

Na zakończenie wypoczynku w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas, każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i nagrody.

Kolejna, 225 osobowa grupa dzieci i młodzieży z dekanatów: bialskiego I i II oraz żelechowskiego, siedleckiego i miasta Siedlce, odpoczywa w Ośrodku Kolonijno – Wypoczynkowym w Broku od 18 do 27 lipca. Kierownikami grup są: Kamila Skup – Brok I oraz Marta Maksymiuk – Brok II. Opiekę duchową w trakcie kolonii sprawuje ks. Marek Bieńkowski, wicedyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej. Jego zadaniem jest m.in. realizacja programu religijnego „Przyjaciele Jezusa. Wakacje z apostołami”, którego jest autorem.

Małgorzata Kołodziejczyk
Caritas Diecezji Siedleckiej