Tornister Pełen Uśmiechów 2016

Caritas Diecezji Siedleckiej już po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”. W tym roku 1700 plecaków trafi do najbardziej potrzebujących uczniów z diecezji. Dzięki temu będą mogły z radością rozpocząć nowy rok szkolny.

 

Celem akcji, podejmowanej w Polsce już po raz VII, jest polepszenie warunków do nauki przez dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. – Każde dziecko w oczach Pana Boga ma taką samą wartość. Dlaczego nie mielibyśmy wyrównać szans tych, które są w nieco gorszej sytuacji finansowej niż inne? – mówi Aneta Sawicka, koordynator Caritas Diecezji Siedleckiej. – Z pewnością ucieszą się, że Caritas o nich pamięta i troszczy się o ich dobro. Wspieranie dzieci, to nie jedyny plus przedsięwzięcia, ponieważ aktywuje ono również innych ludzi do czynienia dobra. Każdy, kto chce wesprzeć akcję, może to zrobić – dodaje A. Sawicka.

 

Na czym polega akcja? Jak pomóc?

 

Caritas Diecezji Siedleckiej zakupiła plecaki w czerwcu br. Będą one rozdysponowywane do niektórych parafii, które zgłoszą chęć udziału w akcji. Następnie podczas ogłoszeń parafialnych udzielane zostaną informacje, jak włączyć się w pomoc dzieciom. Chodzi o to, by wziąć plecak z kościoła i wg wskazań uzupełnić go w niezbędne przybory szkolne. Mogą to być: piórnik, długopisy, ołówki, zestaw linijek, ekierka, kątomierz, cyrkiel, taśma klejąca, nożyczki, korektor, flamastry, kredki bambino i pastele, farby plakatowe i akwarelowe, pędzle, okładki na książki, klej, bloki rysunkowe i techniczne, blok milimetrowy, teczki, worek na buty, plastelina, pudełko na śniadanie i wiele innych. Najlepiej przygotować wyprawkę konkretnie przeznaczoną dla dziewczynki albo chłopca (róże i kwiaty z pewnością bardziej spodobają się dziewczynkom). Następnie tornistry należy przynieść z powrotem do księży proboszczów.

 

Jak otrzymać plecak?

 

Zapotrzebowanie na plecak należy zgłosić w swojej parafii, dowiadując się wcześniej czy bierze ona udział w akcji. Do tej pory zdarzało się również też tak, że osoby, które wyposażały plecaki, wkładały do środka karteczki z konkretnymi danymi potrzebującego ucznia. Wtedy przekazywane były bezpośrednio do tego dziecka.

 

Tak było w zeszłym roku

 

W 2015 roku siedlecka Caritas zakupiła i rozprowadziła 1000 sztuk tornistrów (w 2014 było ich 500). W tym samym czasie na terenie Polski dzięki akcji rozdano ich 40 tys. Cieszy fakt, że w ciągu sześciu lat, 100 tys. dzieci - dzięki plecakom z tej kościelno-charytatywnej organizacji i przy znacznej pomocy darczyńców – mogło zacząć nowy rok szkolny z uśmiechem.

 

Nieco lepsze statystyki

 

Sytuacja polskich dzieci i rodzin, z których pochodzą nie jest zbyt optymistyczna. Wg CBOS rodzice na rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych wydali 1257 zł na jedno dziecko. Przeciętnie 360 złotych w przeliczeniu na jedno dziecko kosztowały rodziców w ubiegłym roku podręczniki szkolne. 262 złote wydali rodzice na zakup ubiorów szkolnych dla jednego dziecka – to o 7 % więcej niż w ubiegłym roku. Dane GUS z lutego 2014 roku mówią, że pół miliona dzieci, ze względu na ubóstwo, nie może pozwolić sobie na wszystkie książki do szkoły. 29% dzieci z rodzin wielodzietnych nie stać na udział w zajęciach  pozalekcyjnych.

 

Ważna informacja

 

W akcję "Tornister Pełen Uśmiechów" włączają się te parafie Diecezji Siedleckiej, które wcześniej zgłoszą taką chęć do koordynatora siedleckiej Caritas. Można zwrócić się do nich zarówno, aby otrzymać tornister jak również, aby go wyposażyć w wyprawkę szkolną.

 

Dane kontaktowe:

 

Organizator:

Caritas Diecezji Siedleckiej, ul. Budowlana 1, 08-110 Siedlce

 

Koordynator:

Aneta Sawicka, tel. 514 166 959 (pon. - pt.: 8:00-16:00), e-mail: asawicka@caritas.pl

 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami akcji na stronie:

http://caritas.siedlce.pl/koordynatorzy/kampania-tornister-pelen-usmiechow/

 

Informacje statystyczne pochodzą ze strony www.tornisterpelenusmiechow.com

 

***

posłuchaj wypowiedzi Anety Sawickiej - koordynatora Caritas Diecezji Siedleckiej

 

***

Darowizna on-line

Program Tornister Pełen Uśmiechów mogą Państwo wesprzeć również za pośrednictwem elektronicznych płatności internetowych.

 

DotPay

Darowizna na program Tornister Pełen Uśmiechów
 
Kwota: PLN

 

Podziękowania za wsparcie